Práca nôh – advanced footwork (s prekladom)

(pre anglické titulky stlač v youtube okne prvú ikonku v pravom dolnom rohu (štvrtá z pravej strany)

Footwork pre pokročilých – stručný preklad

Coach vysvetľuje rozdiely medzi jednotlivými typmi krokov:

  • walking step“ („chodecké kroky“)
  • krok do „open stance“ (otvorené postavenie)
  • hopping step“ („poskok“)
  • pivot“ z „open stance“
  • power walking step“
  • power hopping step“.
  • “hip lock”

Tieto pokročilé kroky dávajú väčšiu silu, môžeš pomocou nich meniť smer v oveľa ostrejšom uhle a keď sú ostré a presné získaš čas. Tenis je hra, v ktorej chceš zobrať čas súperovi a tým získať aj priestor, takže môžeš potom zahrať víťazný úder.

Bežný „walking step“ vyzerá takto: vstúpiš dovnútra, máš pravú nohu vpredu (u forehandu praváka), zahráš úder a pokračuješ normálnym vykročením druhou nohou dopredu.

Veľa ľudí si myslí, že „open stance“ a „walking step“ je to isté, no nie je: pri „open stance“ krok smeruje do strany; ako si môžeš všimnúť krokom do „open stance“ neprekročíš čiaru, nohy idú pozdĺž čiary zatiaľ čo pri „walking step“ prekročím základnú čiaru.

Pri „neutral stance“ (bočnom postavení) telo signalizuje, ktorým smerom pôjde úder. Pri „walking step“ môžeš skryť svôj úmysel do okamihu vykročenia druhej nohy „do úderu“.

Hopping step“ – hlavný znak je, že pred úderom aj po úderu si na rovnakej nohe a poskočenie.

Pivot step“ – viac menej vytočenie sa smerom do kurtu pri úderu z „open stance“; výhoda je opäť získanie času no k tomuto štýlu kroku je treba mať silnú hornú časť trupu (alá Nadal)

Power walking step“ – používa sa pri zmene smeru pohybu, dôležitá je rovnováha (telo „pozadu“ za kolenami pred vykročenia do kurtu druhou nohou).

Power hopping step“ – rovnako zmena smeru pohybu po úderu, dôležité pred poskočením je správna orientácia nôh: čiara medzi zadnou a prednou nohou určí smer poskoku a aj úderu.

Hip lock“ pozícia – tejto sa snažte vyhnúť, môže viesť ku zraneniu a operácii (viď Gustavo Kuerten v minulosti). V pozícii „hip lock“ uzamknete svoje boky a pri údere si môžete poškodiť bederné väzy. Alternatíva = „open stance“ s pivotom (vytočením sa špičke nohy).

One thought on “Práca nôh – advanced footwork (s prekladom)

  1. […] Práca nôh – advanced footwork (s prekladom) […]

Pridaj komentár
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.