Podanie – pronácia

Správne držanie rakety (continental = kladívkové držanie) a pronácia ruky (dlaň smerom dole)

Takmer doslovný preklad:

Veľmi obvyklým problémom pri servise je príliš skoré otvorenie plochy rakety. či už hráte topspin, priamy servis alebo servis s bočnou rotáciou raketa musí ísť nejaký čas smerom k lopte svojou hranou. Ak hráte priamy servis, raketa ide k lopte takto a potom nasleduje “pronácia” (vytočenie ruky dlaňou nadol) ak hráte topspin servis raketa ide viac takto a potom na konci ruka ide trocha do pronácie  a to isté platí pre servis s bočnou rotáciou.

Všimnite si ako dlho ide raketa smerom k lopte svojou hranou a k pronácii dochádza iba niekoľko stotín sekúnd pred kontaktom. Raketa sa stále približuje k lopte svojou hranou a to je iba niekoľko stotín sekúnd pred kontaktom a ešte zlomok sekundy pred kontaktom sa zdá, že Roger zahrá servis hranou rakety.

Takže najčastejšou chybou pri podaní je, že hráč otvára hlavu raketu priskoro.

Dobrým spôsobom, ako túto chybu napraviť je začať touto myšlienkou: začnete s loptou vo vašej ruke a predstavíte si, že sa približujete k lopte hranou dlane a prechádzate okolo lopty takto a v okamihu, keď sa lopta dostane na úroveň hánky vášho ukazováku začnete tlačiť rukou tak, že idete k lopte hranou dlane a dovolíte jej dostať sa až na úroveň ukazováka a potom začnete tlačiť do lopty dlaňou (pronácia), prvým kĺbom ukazováka.

Čo sa stáva hráčom je to, že začnú pronáciu príliš skoro. Takto naučíme ruku najprv sa priblížiť k lopte hranou a potom tlačiť smerom von  a potom spravíte to isté s raketou: idete k  lopte hranou rakety a keď sa dostane lopta za stred plochy rakety, začnete tlačiť (pronáciu) z tohto úhlu: približujem sa k lopte a dovolím lopte “očistiť” moje struny a potom začnem pronáciu.  Potom môžete spraviť to isté s nadhodením lopty takže si predstavím, že lopta očistí moje struny a až keď sa lopta dostane takmer ku koncu plochy rakety začnem tlačiť von (pronáciu) takže toto vám pomôže vytvoriť čistý úder lopty a precítiť, ako môžete oneskoriť pronáciu a vytvoriť aj pocit, že môžete dôverovať pronácii, pretože ako vidíte moja ruka ide iným smerom, ako nakoniec letí lopta. Je veľmi dôležité cítiť pre všetky typy servisu, že v skutočnosti sa  nenatáčame tam, kde chceme zahrať servis ale sme v určitom úhle voči smeru letu lopty.

Vyskúšajte toto cvičenie a dajte mi vedieť, ako vám funguje.

 

Pridaj komentár
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.